Domovní řád
DOMOVNÍ ŘÁD
Společenství pro dům Metropole Zličín č.p. 454
Tento Domovní řád byl schválen Shromážděním společenství vlastníků dne 27.2.2011.
Čl. 1
Úvodní ustanovení
-
Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání bytových i nebytových jednotek a společných částí domu. V něm uvedená pravidla mají přispět k tomu, aby vztahy a vzájemné soužití mezi vlastníky a obyvateli bytů Společenství pro dům Metropole Zličín č.p. 454, byly klidné, vyrovnané, přátelské nebo alespoň uspokojující. Tato pravidla jsou součástí zakládajících dokumentů Společenství vlastníků a jsou závazná pro všechny členy tohoto společenství. Členové Společenství jsou povinni přenést povinnost dodržování těchto pravidel na uživatele bytů a nebytových prostor v případě, že byt bude přenechán k dispozici jiné osobě. Tato pravidla vycházejí z obecně závazných právních předpisů, jakož i z dobrých mravů a obecných zvyklostí a jejich dodržováním se předejde možným konfliktům a napětí v sousedských vztazích. Z tohoto důvodu je jejich dodržování v rozsahu od povinnosti ze zákona až po dodržování vyplývající ze slušného chování a vzájemné lidské ohleduplnosti. Porušování těchto pravidel podléhá postihům, které budou kategoricky uplatňovány.
-
Základním zdrojem informací pro všechny obyvatele jsou nástěnky v přízemí jednotlivých domů. Jejím prostřednictvím předává výbor Společenství a správce domu nedůležitější informace všem obyvatelům domu. Je zřízena i e-mailová adresa pro kontakt s výborem.
-
Obyvatelé domu a jejich hosté jsou povinni se s Domovním řádem podrobně seznámit a veškerá ustanovení v něm obsažená důsledně dodržovat.
Čl. 2
Základní pojmy
-
Jednotkou se rozumí byt nebo nebytový prostor nebo rozestavěný byt nebo rozestavěný nebytový prostor jako vymezená část domu.
-
Příslušenstvím jednotky jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (např. sklepní box).
-
Společnými částmi domu jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, prádelny, sušárny, kočárkárny, kolárny, rozvody tepla, teplé a studené vody, kanalizace, elektřiny, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům. Dále se za společné části domu považují příslušenství domu (např. oplocení) a stavby vedlejší včetně jejich příslušenství.
Čl. 3
Užívání bytů
-
Žádný byt nesmí být užíván k jinému účelu, než k jakému byl kolaudován. Žádný byt nesmí být užíván ke komerčním nebo jiným profesionálním účelům, které by byly nezákonné nebo jinak škodlivé Společenství jako v celku a v rozporu s jeho účelem.
-
Při veškerých stavebních pracích, které by vlastníci bytových jednotek měli v úmyslu provádět ve svých bytech / dispoziční změny, zásahy do rozvodů jednotlivých sítí, zásahy do příček či dokonce do nosných konstrukcí, instalace bazénů, saun apod./ je nutno se řídit stavebním zákonem a příslušnými prováděcími vyhláškami.
-
Vlastník je povinen v případě déletrvající nepřítomnosti oznámit písemně výboru SVJ, nebo technikovi budovy místo svého pobytu, případně adresu či telefon osoby zplnomocněné k zpřístupnění bytu. /pro případ řešení havarijní situace/
-
Vlastník bytu je povinen do 14 dnů písemně oznámit výboru SVJ pronájem svého bytu a počet osob, kterým byt pronajímá a jejich telefonický kontakt. V případě cizích státních příslušníků musí uvést státní příslušnost a povolení k pobytu. Vlastník bytu je také povinen uvést svůj kontakt pro případ řešení havarijních situací.
-
Vlastník je povinen výboru SVJ neprodleně oznámit, pokud se změnila jeho spoluvlastnická práva k domu nebo pokud svůj spoluvlastnický podíl prodal.
Čl.4
Užívání společných částí (prostoru a zařízení) domu
-
Společné prostory určené v prohlášení vlastníka (kočárkárny) musí být přístupné všem členům SVJ a musí přednostně umožnit užití ke stanovenému účelu.
-
Umísťování jakýchkoliv předmětů, nepatřících k vybavení domu, není ve společných prostorách dovoleno. Z bezpečnostních důvodů musí být zachována průchodnost vstupních částí domu, chodeb a sklepních průchodů v a to v plném jejich profilu. Nepřipouští se na chodbách a v jiných společných průchozích prostorách umísťování nábytku nebo jeho částí, které by bránily volnému průchodu, stěhování, úniku a evakuaci při požáru.
-
Majitelé jednotek jsou povinni zejména:
-
umožnit v případě nutnosti přístup k uzávěrům, hydrantům,
-
umožnit přístup k měřičům pro provedení odečtů,
-
zabezpečit, aby v domě nebyly ukládány látky snadno vznětlivé či jinak nebezpečné a nebylo užíváno otevřeného ohně,
-
zabezpečit, aby věci uložené ve sklepech nebyly v rozporu s platnými protipožárními a hygienickými předpisy a normami.
-
-
SVJ není zodpovědné za ztráty, či poškození věcí ve společných prostorech umístěných.
-
Ve všech společných prostorách domu – chodby domu, sklepy, garáže a výtahy je výslovný zákaz kouření.
-
Vstupy a uličky mezi těmito prostory není dovoleno zastavovat jakýmikoliv předměty.
-
Z bezpečnostních důvodů je přebývání v prostorech v garážích povoleno pouze po dobu nezbytně nutnou pro zaparkování či vyjetí vozidla. Jakákoliv jiná činnost je přísně zakázána. / např. bruslení, fotbal atd./
Čl. 5
Stěhování, plošiny
-
Je povinností každého vlastníka bytu oznámit písemně / na nástěnce v domě /, jakékoliv stěhování dovnitř nebo ven z objektu. Veškeré stěhování musí proběhnout v době od 08.00 do 19.00 hodin. Stěhování mimo tyto hodiny není dovoleno. Toto opatření je stanoveno z bezpečnostních důvodů před vykrádáním bytů.
-
Plošiny, které se nacházejí v každém vchodu jsou určeny jen pro přepravu invalidních vozíků a dětských kočárků. V žádném případě je nelze používat ke stěhování. Jestliže se bude muset v konkrétním vchodě opakovaně volat a platit servis, bude tato platba v případě nezjištěného viníka rozpočítána mezi všechny vlastníky vchodu.
Čl. 6
Nebezpečné činnosti
-
Každý obyvatel domu musí dělat vše pro to, aby zabránil vzniku požáru kdekoli v objektu. To znamená, že kamkoli do objektu nesmějí být vnášeny a kdekoli v objektu nesmějí být skladovány předměty v tuhé, kapalné ani plynné podobě, které by mohly samy způsobit požár nebo riziko jeho vzniku či šíření neúměrně zvyšovaly
-
Žádné věci, zvláště hořící předměty jako jsou cigarety, či jejich nedopalky, zápalky nebo předměty zábavné pyrotechniky nesmějí být vyhazovány z oken, dveří, balkonů nebo ostatních částí objektu včetně společných prostor.
-
Jakákoli škoda na společném majetku, způsobená nedbalostí vlastníka bytu, člena jeho rodiny, nájemníka, jeho hostů nebo zvířaty, bude naúčtována tomuto vlastníkovi.
-
Z důvodu požární a obecné bezpečnosti je zakázáno umísťovat na chodby, schodiště a do společných prostor jakékoliv předměty kromě rohožek.
-
Nikdo z vlastníků jednotek nemá bez souhlasu a doprovodu správce přístup na střechu domu.
Čl. 7
Klid v domě
-
Vlastníci jednotek jsou povinni užívat jednotku i společné části domu v souladu s dobrými mravy tak, aby neobtěžovali ostatní zejména nadměrným hlukem.
-
Klid v domě jsou povinni dodržovat i vlastníci a uživatelé nebytových prostor a to zejména v době od 22.00 do 08.00 hod.
-
Vlastník bytu je odpovědný za nájemníky svého bytu, za hosty a za domácí zvířata i v době své nepříjemnosti.
-
Obyvatelé nesmějí používat chodby, schodiště, vstupy, haly, chodníky a společná prostranství k jiným účelům než ke kterým jsou určeny, tj. zejména ke vstupu a odchodu z bytu.
-
Pokud výbor společenství nerozhodne jinak nebo neudělí výjimku, mohou se práce v bytech spojené s větší hlučností nebo jinak omezující ostatní vlastníky vykonávat pouze v době od 08.00 do 22.00 hodin., od pondělí do soboty včetně.
-
Práce v bytech a nebytových prostorách, které způsobují nadměrnou hlučnost (bourací práce, vrtání apod.) se mohou vykonávat pouze v době od 08.00 do 19.00 hodin., od pondělí do soboty včetně.
-
Žádný obyvatel, host nebo návštěvník nesmí bez povolení, či vážného důvodu vstoupit na území, které je výlučným vlastnictvím nebo které je ve výlučném užívání jiného vlastníka, např. balkony, sklepní kóje, apod.
-
Kdokoliv poničí vnitřní nebo vnější malby nebo omítky, povrch podlah nebo výtahů nebo jakýkoliv společný majetek, je povinen škody odstranit na svoje náklady.
Čl. 8
Držení domácích zvířat
-
Vlastník jednotky nese plnou odpovědnost za domácí zvířata, která jsou v bytě držena (psi, kočky, morčata apod.). Je současně povinen dbát, aby nedocházelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatel domu, zejména psi svým hlasitým štěkotem a byla dodržována čistota v domě i v jeho okolí.
Čl. 9
Vnější vzhled domu
-
Majitel bytové jednotky nesmí bez písemného souhlasu Výboru umísťovat na vnější konstrukce např. na fasádu, střechu a anténní stožár jakékoliv zařízení a předměty. Soukromé inzeráty obyvatel domu týkající se bydlení, mohou být umisťovány na nástěnku.
-
Květiny v oknech, na balkonech apod. musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala do prostorů jiných bytů a jejich příslušenství v nižších poschodích a nesmáčela zdi domu. Za případný úraz nebo škodu odpovídá majitel jednotky, který ji svou nedbalostí způsobil.
-
Balkony nesmějí být užívány jako skladiště. Na balkony je možné umisťovat věci spojené s jeho obvyklým užíváním např.: skládací věšáky na prádlo, dětské kočárky, židle, ... Žádné oplocení majetku nebo jiné konstrukční změny uvnitř či vně budovy, nové instalace / telef. dráty, trubky/, nebo jiné služby měnící a doplňující vzhled fasády nebo stěn společných prostor, nesmí být prováděno bez předchozího písemného souhlasu výboru Společenství.
-
Venkovní vzhled domu nesmí být v žádném případě měněn, a to včetně natírání, štuků, cihel, zábradlí, betonu nebo dalších vnějších částí budovy a ostatních zařízení umístěných
na společných prostranstvích aniž by k tomu byl předchozí písemný souhlas výboru Společenství.
Čl. 10
Zajištění pořádku a čistoty v domě
-
Majitel jednotky a osoby s ním společně bydlící jsou povinni udržovat v celém objektu a nejbližším okolí domu pořádek a čistotu. Mají také povinnost zabezpečit, aby totéž dodržovaly i všechny osoby je navštěvující. Společenství prostřednictvím Výboru je povinno zajistit provádění úklidových prací ve všech společných částech domu a úklid chodníku.
-
Je zakázáno a/ vyklepávat koberce a rohožky z oken, balkonů a teras
b/ smetání nečistot z balkonů a teras
c/ grilování na balkonech a na terasách
-
Ve společných částech domu nesmí být uloženy žádné odpadky. Pokud je nezbytné nechat ve společných prostorech (sklep, kočárkárna apod.) starý nábytek a jiný velkoobjemový odpad, je nutné jeho odstranění při nejbližším odvozu velkoobjemového odpadu, popřípadě odvést v nejkratší době do sběrného dvora. Je přísně zakázáno skladovat ve společných a sklepních prostorech hořlavé látky.
-
Na schodištích ani v přilehlých chodbách nesmí být skladovány skříně, květináče a podobné předměty, které by bránily průchodu při případné evakuaci.
-
Zákaz vstupu psů na soukromý pozemek ve vnitrobloku ABC.
-
Zákaz parkování na cizích vnitřních parkovacích místech - bude pod postihem namontována botička.
-
Povinnost uhradit újmu způsobenou ostatním – je majitel jednotky povinen uhradit poškozeným.
a/ Forma úhrady bude výborem domluvena s jednotlivými vlastníky individuálně.
b/ Majitel jednotky zaplatí přímo firmu pro sjednání nápravy.
c/ výbor vybere firmu na sjednání nápravy a částka se pak promítne viníkovi v jeho
ročním vyúčtování.
Čl. 11
Závěrečná ustanovení
-
Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti, vyplývající z jiných právních předpisů.
-
V případě nedodržování domovního řádu bude postupováno podle Stanov, přičemž základní úprava vzájemných práv a povinností mezi společenstvím vlastníků a jeho členem je v této oblasti stanovena občanským zákoníkem a Stanovami.
-
V případě porušení tohoto Domovního řádu a opatření a při vyčerpání všech přípustných nápravných prostředků je výbor Společenství povinen ostatním vlastníkům bytových
Jednotek oznámit druh porušení, resp. přestupku jméno viníka. Pokud bude Společenstvím odsouhlasen systém a výše pokut, může výbor viníkovi pokutu uložit.